Drevodomy - stavebnice

Drevo, od nepamäti, ako jeden z najtradičnejších stavebných materiálov, sa po dlhšej odmlke dostáva do popredia. Architektúra ho opäť objavuje. Drevené fasády, interiérové prvky, vonkajšie terasy, ale aj ako nosná konštrukcia stavieb. Charakteristickou vlastnosťou drevostavieb je ich ekologickosť, rýchlosť výstavby a ľahkosť. Drevostavby sú rozšírené najmä v Kanade, nemecky hovoriacich krajinách, Škandinávii. Pre tieto krajiny sú drevostavby charakteristické a dalo by sa povedať, že sú aj ich životným štýlom.

V nemecky hovoriacich krajinách je nízko – energetické a pasívne bývanie rozšírené už niekoľko rokov. Tento druh bývania, aj pri drevostavbách núti zhotoviteľov k precíznej a vysoko kvalitnej práci. Drevodomy sú zväčša realizované v minimalistickom duchu. Pri drevostavbách sú dôsledne navrhované a prepracované najmenšie detaily a styky konštrukcií. Kvalita materiálov, je aj v tých najmenších spojoch prvoradá.

moderné drevostavby 2

Pri drevostavbách je dôležitá samotná konštrukcia. Súčasnosť udáva trend, že sa používa lepené lamelové drevo alebo lepené konštrukčné prvky. Cenovo sú sprvoti vyššou investíciou, avšak majú výrazne lepšie statické parametre. Lamelové drevo alebo lepené prvky sú vhodné pre stropné trámy a prievlaky. Pri týchto lepených prvkoch môžeme uvažovať o rozponoch až 10 metrov.

moderné drevostavby 3